• Tituly
 • Regiony
 • Předměty
 • O portálu
 • Online mapa
 • Časté otázky, které nám pokládáte

  O PORTÁLU

  Co je to ŠkolníMapy.cz?

  Portál ŠkolníMapy.cz vám nabízí veškerou podporu ke školním atlasům Kartografie Praha. Navazuje na svého předchůdce ŠkolníAtlasSvěta.cz. Portál by měl sloužit především učitelům, žákům a studentům škol. Na ně jsme při přípravě stránek mysleli především a tak je nabídka map tříděna především dle konkrétních školních titulů, ale můžete si je filtrovat i dle jiných preferovaných kritérií. Nicméně budeme rádi, když si cestu na stránky najdou i všichni ostatní zájemci o mapy, atlasy a geografii vůbec. Vždyť mapy jsou vyjadřovacím prostředkem, který rozhodně poslouží i v mnohých jiných disciplínách než je jen geografie či zeměpis.

  Co na portálu najdete?

  • mapy z předchozích vydání, které se do aktuálního vydání nevešly
  • mapy, které vznikly, ale v našich atlasech je zatím nenajdete
  • obrysové mapy všech světadílů, Česka a dalších vybraných regionů
  • další zajímavé odkazy a mnoho dalšího.

  Jak se na portálu zorientovat a získat na něm to, co hledám?

  Portál je uspořádán tak, aby nabízel řadu cest, jak v něm najít to, co hledáte. Zde je popis několika z nich.

  1) PŘÍSTUP PŘES ATLAS (TITUL), KTERÝ PRÁVĚ POUŽÍVÁTE

  Klikněte na domovské stránce na obálku školního atlasu od Kartografie Praha, který právě používáte, a pod základními informacemi o titulu vám vyjede sada materiálů, které jsme k tomuto atlasu připravili.

  Sadu materiálů si poté můžete filtrovat dle regionů, typu materiálu apod.

  2) PŘÍSTUP DLE VYHLEDÁVÁNÍ

  Na domovské stránce si v modrém pruhu vyberte titul, region, předmět či ročník a vyjede vám sada materiálů, které odpovídají tomuto vyhledávání. Sadu materiálů si poté můžete i dále filtrovat dle dalších kritérií.

  3) PŘÍSTUP DLE KLÍČOVÝCH SLOV (ŠTÍTKŮ)

  Každému materiálu (mapě, článku či dokumentu), který jsme pro vás připravili, jsou přiřazena klíčová slova (štítky), dle kterých si snadno najdete téma, které vás zajímá. Kliknete-li na některý ze štítků, vyjedou vám všechny materiály označené stejným klíčovým slovem.

  4) PŘÍSTUP DLE FULLTEXTOVÉHO VYHLEDÁVÁNÍ

  V liště hlavního menu je možnost využít fulltextového vyhledávání. Řadu materiálů takto snadno najdete, ale nenechte se odradit pokud napoprvé neuspějete. Využijte případně jinou formu hledání.

  Co je to ŽákovskýAtlas.cz?

  Portál ŽákovskýAtlas.cz je součást portálu ŠkolníMapy.cz věnovaná výhradně Žákovskému atlasu. Najdete na ní informace o Žákovském atlasu a materiály, které doporučujeme využít při práci s ním.

  O NAŠICH TITULECH

  Čím se liší tištěný Školní atlas světa od Žákovského atlasu?

  Školní atlas světa je stálicí na českých školách a vyšel v listopadu 2019 již ve svém pátém vydání. Cílovou skupinou pro Školní atlas světa jsou jak školy základní, tak gymnázia či čtyřleté střední školy. Cílová skupina je tedy velmi široká a často se objevují komentáře o vhodnosti té či oné mapy pro konkrétní stupeň vzdělávání. Vznikl proto Žákovský atlas, jako atlas alternativní, který NEMÁ fungovat jako náhrada za Školní atlas světa, ale spíše jako jeho jakýsi předskokan či alternativa. Známe učitele, který naopak v existenci dvou atlasů považují za velký přínos a lehčí Žákovský atlas si děti nosí i domů, se školním atlasem v tvrdších deskách pak pracují ve škole. Přínos různého pojetí některých map jednoznačně přispívá ke zvýšení geografické a kartografické gramotnosti žáků.

  Co je to Pracovní sešit k atlasu?

  Pracovní sešit k Žákovskému atlasu je jediným pracovním sešitem k atlasu na trhu. Je primárně určen jako doplněk pro Žákovský atlas, ale je možné ho využít i bez atlasu či s libovolným školním atlasem. Obsahuje úlohy na procvičování práce s mapou a učí žáky mapu správně číst a porozumět jejímu obsahu. Vyšel ve svém 1. vydání v říjnu roku 2019 a zakoupit si ho můžete na našem e-shopu s 10% slevou, nebo ve výhodném balíčku s Žákovským atlasem. Autory navržené řešení úloh najdete zde na portálu ŠkolníMapy.cz.

  Jak se liší obsah interaktivních atlasů od těch tištěných?

  Interaktivní verze je obohacena o mnohé multimediální funkce. Najdete v nich animace, videa, možnost zoomování map do většího detailu, názorné fotografie, grafy a schémata či webové odkazy na zdroje dat a další informační zdroje.

  Interaktivní atlas Česka je doplněn např. o obecně zeměpisné mapy krajů či satelitní snímky jednotlivých oblastí Česka, které se do tištěné verze nevešly. Zkrátka interaktivní verze nabízí rozšíření obsahu oproti tištěné verzi tak, jak je v neomezeném multimediálním světě běžné.

  O NAŠICH MAPÁCH

  Proč se v atlasech uvádí u některých map aktuálnost dat třeba k roku 2012, když mám výtisk z roku 2015?

  Pro mapy vždy používáme poslední možná data. V některých případech však nejsou aktuálnější informace zatím k dispozici.

  Sídlo leží v jiném indexovém poli než je uvedeno v rejstříku. Je to chyba?

  Nemusí být. V rejstříku vždy indexujeme vlastní text zeměpisného názvu. Nikoliv znak v mapě, ke kterému popis přísluší. Někdy se tedy může stát, že znak sídla leží v jiném poli než text jeho názvu.

   

  Aktuality

  Každá 5. příruční mapa ZDARMA!

  2. 6. 2020
  Milý žáci, studenti a vyučující, nyní na e-shopu Kartografie můžete využít akci na příruční mapy. Pokud si vyberete 5 map, jednu od nás dostanete zdarma jako dárek 🙂 Současně... více..

  Představení Žákovského atlasu a Pracovního sešitu

  15. 5. 2020
  Právě v těchto chvílích jsme vám měli na Světu knihy představovat nový Žákovský atlas – atlas pro 2. stupeň základních škol a na něj navázaný Pracovní sešit. Svět knihy... více..

  Aktuality

  Každá 5. příruční mapa ZDARMA!

  2. 6. 2020
  Milý žáci, studenti a vyučující, nyní na e-shopu Kartografie můžete využít akci na příruční mapy. Pokud si vyberete 5 map, jednu od nás dostanete zdarma jako dárek 🙂 Současně... více..

  Představení Žákovského atlasu a Pracovního sešitu

  15. 5. 2020
  Právě v těchto chvílích jsme vám měli na Světu knihy představovat nový Žákovský atlas – atlas pro 2. stupeň základních škol a na něj navázaný Pracovní sešit. Svět knihy... více..

  Veletržní sleva 20 % téměř na vše na našem e-shopu!

  14. 5. 2020
  Dnes měl začínat oblíbený a v Česku největší knižní veletrh SVĚT KNIHY. Bohužel vzhledem k okolnostem se letošní ročník neuskuteční a to ani v náhradním podzimním termínu.... více..