• Tituly
 • Regiony
 • Předměty
 • O portálu
 • Online mapa
 • Přidat vlastní obsah
 • E-shop
 • Francie a její zámořská území

  Když se řekne Francie, vybaví se vám pravděpodobně její evropská část, ale pozor, Francie to není jen část evropského kontinentu sahající od Pyrenejí po Flandry či od Bretaně po Alpy, k Francii patří i mnohá zámořská území a teritoria po celém světě a tak lze dokonce obrazně označit Francii za stát, nad kterým nezapadá slunce! 

  Pojďme si v tom udělat pořádek:

  Metropolitní a zámořská Francie

  Většina území Francie (Francouzské republiky) se nachází v západní Evropě a bývá označována jako metropolitní Francie. Je členěná na 13 regionů, včetně ostrovní Korsiky, a na mapě ji označuje tmavě modrá barva.

  Dále Francii tvoří tzv. zámořská Francie (5 regionů), která zahrnuje Francouzskou Guyanu (v Jižní Americe), ostrovy Guadeloupe a Martinik v Karibiku a Réunion a Mayotte v Indickém oceánu. Na mapě jsou označeny světle modrou barvou. Byť se tato území nachází tisíce kilometrů daleko od evropské Francie, jsou to plnohodnotné součásti Francouzské republiky podléhající francouzské legislativě, kterou si mohou, s ohledem na charakter území, mírně upravit. Francie tak čítá celkem 18 regionů.

  Zámořská společenství

  K Francii patří také pět zámořských společenství, které charakterizuje vysoký stupeň autonomie a na mapě je najdete vyznačené fialovou barvou.

  Francouzská jižní a antarktická území

  Neposledně spadají pod Francii i Francouzská jižní území (na mapě zelenou barvou), povětšinou trvale neobydlená. Specifikem je pak Adélina země na Antarktidě, na kterou se vztahuje tzv. washingtonská smlouva o Antarktidě. Ta zakonzervovala rozdělení Antarktidy mezi jednotlivé země, ale zároveň zakázala tato vlastnická práva uplatňovat.

  Nová Kaledonie

  Specifickým společenstvím – Společenství sui generis (je obdobou zámořských společenství, ale má vyšší stupeň autonomnosti a volnější svazek s Francií) je Nová Kaledonie – souostroví v Tichém oceánu, které bývalo zámořským územím Francie. Od roku 1998 získala Nová Kaledonie značnou autonomii. Na mapě označeno červenou barvou.

  Dle dohody se se zde v roce 2018 konalo referendum o nezávislosti, ve kterém se většina obyvatel  vyslovila pro zachování dosavadního stavu.

  Clipperton

  Tento neobydlený ostrov v Tichém oceánu je soukromým vlastnictvím  státu a je řízen přímo hlavou státu – prezidentem, ten ale může jmenovat svého zástupce, kterého pověří správou tohoto území. Spravován Vysokým komisařem pro Francouzkou Polynésii.  Na mapě označen jasně modrou barvou.

  Uveřejněno: 16. 8. 2019

  Mohlo by vás zajímat