Za poslední rok a půl nastala ve světě řada změn v časových pásmech. Připravili jsme pro vás souhrn toho hlavního, co se v časových pásmech událo a zároveň také aktuální mapu, kde si můžete hlavní změny prohlédnout.
- Již tradičně se hranice časových pásem měnily na území Ruska, které však i nadále spadá do 11 časových pásem. Změny se v posledním období dotkly výrazně např. Magadanské oblasti, dále oblasti Astrachaňské, Uljanovské a Tomské, Altajského a Zabajkalského kraje, a také Sachalinu.
- Nezanedbatelnou je určitě změna v Severní Koreji – KLDR se oddělila od časového pásma UTC +9 h (světový čas +9 hodin), kam spadá mj. Jižní Korea a Japonsko, a má od nich nyní půlhodinovou časovou odchylku, tedy UTC +8½ h.
- Výraznější změna zasáhla i Jižní Ameriku. Chile se vrátilo do pásma UTC −4 h, ke kterému patří kromě části Brazílie i Bolívie a Paraguay a časově se tak rozchází o hodinu s Argentinou. Kromě Chile je v tomto časovém pásmu nyní i Venezuela, která si zrušila půlhodinovou časovou odchylku.
- Často dochází ke změnám také v souvislosti s letním časem, např. v Mongolsku a Chile byl zaveden, ale naopak na Haiti, v Ázerbájdžánu a Egyptě byl zrušen. Několik oblastí bez letního času přibylo i v Kanadě.
- Už spíše raritou, zobrazenou nově na naší mapě, je vyčlenění oblasti v okolí města Eucla na jižním pobřeží Austrálie do samostatného časového území UTC +8¾ h. Tento čas však není oficiální a jedná se pouze o místní kompromis mezi západním a centrálním australským časem. Naopak oficiální změna nastala na východoaustralském ostrově Norfolk, kde se čas posunul o půl hodiny zpět do pásma UTC +11 h.
Zkrátka a dobře s časovými pásmy to není tak snadné, jak by se mohlo v našich podmínkách zdát a v některých oblastech se mění i každoročně. Zkuste si při výuce s žáky představit, co vše by se změnilo, pokud by se u nás zrušil letní čas, či by se střední Evropa zařadila do jiného časového pásma.
Uveřejněno: 6. 5. 2016