• Tituly
 • Regiony
 • Předměty
 • O portálu
 • Online mapa
 • Přidat vlastní obsah
 • E-shop
 • Velká Británie × Spojené království

  Předmět: Zeměpis Dějepis Stupeň školy: 2. stupeň ZŠ Střední škola Region: Svět Evropa

  Také se vám někdy stalo, že jste vy, nebo vaši studenti zaměnili pojmy jako Velká Británie, Britské ostrovy, Spojené království či Anglie? Ostatně i v médiích není vždy zcela jasné, o kterém geografickém celku se právě mluví a víme z vlastní zkušenosti, že jsou leckdy nepřesní i sami geografové.

  Pojďme si v tom trochu udělat pořádek:

  Britské ostrovy

  souostroví při severozápadním pobřeží Evropy

  Součástí souostroví jsou především dva velké ostrovy – Velká Británie a Irsko, dále ostrov Man, Normanské ostrovy, Hebridy, Shetlandy, Orkneje a další. Politicky jsou rozděleny na tři části – Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Irskou republiku a britská korunní závislá území (depandance).

  Velká Británie

  největší z Britských ostrovů

  Je největším ostrovem Evropy, němž se rozkládají tři ze čtyř zemí Spojeného království (Anglie, Skotsko a Wales). Nejedná se o samostatnou politickou jednotku, a tak nelze přiřazovat Velké Británii pojmy jako hlava státu, hlavní město apod.

  Spojené království Velké Británie a Severního Irska (zkráceně Spojené království)

  parlamentní monarchie (hlavou státu je královna Alžběta II., hlavním městem Londýn)

  Zahrnuje Velkou Británii a severovýchodní část ostrova Irsko. Skládá se tedy ze čtyř zemí: Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska. I přesto, že se s těmito zeměmi setkáte i odděleně (např. ve sportu), jedná se o jeden jediný nezávislý stát, a tím je právě Spojené království. Na našem plánku je ohraničeno fialově.

  Irsko (Irská republika)

  parlamentní republika (v čele stojí prezident, hlavním městem je Dublin)

  Irsko je oficiální název parlamentní republiky ležící na ostrově Irsko. Záludnost však tkví v tom, že nepokrývá celý stejnojmenný ostrov, ale jen jeho jihozápadní část (cca 83 %), a tak Irsko jako stát není to stejné jako Irsko jako ostrov. Irská republika je označení, které se používá právě pro účel odlišení státního útvaru od ostrova. Na našem plánku je stát Irsko vyznačeno světle zelenou barvou.

  Irsko

  druhý největší ostrov Britského souostroví

  Jedná se o třetí největší ostrov Evropy (po Velké Británii a Islandu) a někdey se mu také říká Zelený ostrov. Naleznete na něm dva politické celky – samostatnou Irskou republiku (Irsko) a Severní Irsko, jakožto jednu ze zemí Spojeného království. V našem schématu jsou dvě části ostrova vyznačeny světle a tmavě zelenou barvou.

  Určitě jste si v plánku všimli speciálního vyznačení ostrovů Man a Normanských ostrovů (Jersey a Guernsey). Záměrně jsme je nezahrnuli pod Spojené království. Jedná se o jeho korunní závislá území (tzv. korunní dependance), což jsou území ve vlastnictví Britské koruny, které ale nejsou formální součástí Spojeného království.

  Pro milovníky sportu

  Na závěr, abyste se příliš neradovali, že nyní již máte ve všem jasno, ještě jedna sportovní poznámka. Na mezinárodním poli zastupují dva suverénní státy z Britských ostrovů – Spojené království a Irsko – různé národní týmy. Jistě jste si všimli, že zatímco ve fotbale se běžně setkáte s anglickou nebo skotskou reprezentací, v atletice soutěží sportovci celého Spojeného království společně (pod názvem Velká Británie, což je značně nepřesné a popírající výše vysvětlené). V ragby, vedle Anglie, Skotska a Walesu se setkáte s Irskou reprezentací, zastupující celý ostrov. Pokud byste hledali důvod, proč se v některých sportech setkáváte s Anglií a v jiných se Spojeným královstvím (Velkou Británií), tak jej většinou naleznete v původu samotného sportu – v tradičních ostrovních odvětvích jako je fotbal, ragby, kriket nebo polo soutěží jednotlivé země, u „importovaných“ sportů (např. atletika, basketbal, lyžování) pak celé státy. A aby zmatek byl úplně dokonalý, na Olympijských hrách 2012 v Londýně odehrála fotbalový turnaj společná reprezentace Velké Británie.

  Doufáme, že je vám již vše zřejmé a jasné, pokud ne, napište nám a připravíme pro vás další informace.

   

  Uveřejněno: 13. 8. 2019

  Mohlo by vás zajímat